Krajská základní soutěž žactva 1.kolo, Kutná Hora, 23.03.2024

23.03.2024

Na víkendových závodech se sešlo našich deset statečných holek a deset odvážných kluků, kteří se rozhodli ukázat své plavecké dovednosti a soutěžit o vítězství.

Atmosféra na závodě byla napjatá, ale zároveň přátelská. Plavci se před startem závodu rozehřívali a procvičovali své svaly, aby byli co nejlépe připraveni na náročnou soutěž. S napětím očekávali zaznění každého startovního výstřelu, s maximálním úsilím se snažili dosáhnout co nejlepšího výsledku a také burácně podporovali své kamarády. Díky hodinám těžkého tréninku a předvedených výsledků se podařilo vybojovat 16 zlatých, 15 stříbrných, 12 bronzových medailí, nespočet osobních rekordů a závěrečnou pachuť nepřineslo ani 14 bramborových.

Netradičně tento článek zahájíme zhodnocením nejmladších účastníků a nováčků na plaveckých závodech. Fantasticky zvládli přechod do žákovských kategorií Jakub Hubáček (5OR), Karin Matoušková (6OR), Emma Oliynyk (6OR) a Jakub Zezula (7OR). Nejvíce zářil (hlavně kvůli čtyřem zlatům) Kuba Z., který mimo to vybojoval bronz na 100P a 4. místo na poloviční trati, když předvedl osobní rekord v každém svém startu. Kuba H. zažil stříbrnou sobotu (3x), k tomu skončil jednou těsně pod stupni vítězů, a i on v každém svém startu výrazně překonal své dosavadní maximum. Karin si vyplavala jedno zlato a dvě stříbra, největší zlepšení však předvedla na trati 100Z, kde skončila na 5. místě. Ani Emma nezahálela v žádném ze svých startů, a přestože se stala sběratelkou čtvrtých míst (3x), dosáhla i na nejvyšší stupínek na 50Z a bronz vyplavala na trati 50P. Máme velikou radost z této šikovné generace a předvedené výkony jsou dobrou předzvěstí pro další žákovské závody.

První starty v závodní kariéře čekali Miroslava Kvasničku, Fandu Táborského a Johanku Veselou. Nejblíže medailovému umístění byl Fanda na 50P, kde skončil na 4. místě. Všem těmto plavcům se povedlo již v prvním závodě na 100Z si stanovit i osobní rekord na poloviční trati, který se jim již ale nepodařilo vyrovnat ani překonat v odpoledním programu. Johance se stejný kousek povedl i na trati 100VZ, která se nicméně plavala až odpoledne (až po 50VZ), a proto jí tak zůstane osobák z mezičasu. Pro všechny byli první závody nezapomenutelným zážitkem a doufáme, že i nabuzením do další práce.

O něco ostřílenější závodníci ze stejné kategorie jsou Nikolas (2OR) a Sebastian Horsinkovi (6OR), Petr Ledvina (4OR), Viola Daňková (5OR)a Karla Podnecká (3OR). Sebastianovi se pouze v jediném, hned v úvodním startu (asi prvotní nervozita), nepodařilo překonat osobní maximu, následně, ale drtil jeden čas za druhým a na trati 50 VZ se mu podařilo zlepšit hned dvakrát v jednom dni. Jeho bratr Nikolas předvedl zlepšení na stometrových tratích P a K, drobný technický problém ho však stál diskvalifikaci na 50P. Medailisty se stali Viola a Petr, když oba vyplavali jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Petr byl oceněn bronzem za nejdelší distanci 400VZ, kterou na závodech absolvoval prvně. Na znakových tratích předvedl úžasné osobní rekordy a díky, tomu také na 50Z získal stříbro. Viola získala medaile v prsových disciplínách (50 a 100), ale i ona předvedla významné osobáky na znak, fantastický výkon při 100Z vynesl i osobák na mezičase, ke kterému se jí již v odpoledním programu nepodařilo přiblížit. Na zlato v novém osobním rekordu dosáhla Karla při 50P, zlepšení předvedla na dalších dvou tratích a k tomu vybojovala bronz na 50Z.

Kompletní sbírku medailí si odvezla Monika Pařezová (6OR), které se dařilo i překonávat vlastní rekordy, když zaostala jen v jediném startu a stejně jako jiným se jí nepodařilo překonat rychlý rozjezd při 100Z. Maxmilián Kokstein (5OR) absolvoval dlouhý závod 400VZ, ve kterém se mu podařilo vylepšit osobák i na 200 metrech. I na Maxe se dostalo od každé medaile po jednom kuse, avšak ze sprinterských padesátek. Čtyři placky (1-0-3) a jedna brambora čekaly na Klaudii Bížovou (5OR), ještě o bramboru víc si odvezl Dominik Šulc (3-0-1) (6OR), celá ověnčená (2-3-1) domů odjížděla Viktorie Marešová (3OR), přesto že by jistě chtěla překonat více osobních rekordů, než se podařilo. Dvakrát stříbrný byl Vít Příhonský (5OR) na sprinterských tratích 50VZ a 50P, na stejné vzdálenosti znakem vyl však příliš nedočkavý a čekala na něj tak diskvalifikace za předčasný start, jinak se mu ale podařilo v každém závodě vylepšit svůj osobák. Po jednom kovu, za to s tím nejcennějším odjížděla Terezie Kubišová (5OR), když vyhrála závod na 50Z, avšak to byl jediný její start, ve kterém se nedokázala zlepšit. Stříbro pak vybojovala ve stejné disciplíně její sestra Marie Kubišová (4OR).

Děkujeme všem plavcům za skvělou atmosféru a za předvedené výkony, které jsou ovocem tvrdé práce, což potvrzuje počet osobních rekordů! A také děkujeme všem trenérům a rozhodčím, kteří se na soutěži podíleli a dlouhodobě se našim závodníkům věnují.